P O R A D N I K

Karon_2016_L2

PORADNIK 3GUN DLA POCZĄTKUJĄCYCH STRZELCÓW BIEGAJĄCYCH.

Na dobry początek mamy kilka słów wstępu. To co nazwaliśmy tu szumnie poradnikiem jest odpowiedzią na prośby niektórych z Was. Ten krótki poradnik ma pomóc początkującym strzelcom w startach w zawodach 3GUN Liga Zachodnia lub w każdych innych rozgrywanych wg Regulaminu Ligi Sportera. Niektóre sprawy, o których tu piszemy, będą dla wielu z was oczywiste, ale do rzeczy. We wspomnianym powyżej regulaminie można wyczytać wszystko co jest istotne dla Ligi Zachodniej. Nie chcemy go jednak streszczać bo regulamin trzeba po prostu znać. Możemy za to próbować obalić mity np o dyskwalifikacjach za byle co i o gąszczu przepisów które psują całą zabawę. Regulamin Ligi Sportera jest stosunkowo prosty dla każdego kto ma odrobinę czasu i ochoty aby się z nim zapoznać. Poza tym dobry regulamin jest warunkiem niezbędnym do tego aby jakiekolwiek zawody sportowe lub inne formy rywalizacji miały sens. Jeżeli szukasz prostej rozrywki to regulamin będzie ci tylko przeszkadzał. Jeżeli jednak chcesz rywalizować ze sobą lub innymi, rozwijać się przez to i uczyć, jeżeli chcesz mieć dużo radochy ze strzelania dynamicznego to warto wejść w świat 3GUN. W nim będziesz mógł zmierzyć się z najlepszymi startując w Lidze Sportera, w Mistrzostwach Polski Ligi Sportera lub w innych formułach 3GUN.

Jeżeli jesteś na zupełnym początku swojej strzeleckiej przygody to zacznij od statyki i zawodów tarczowych które pozwolą ci nabrać obycia z bronią oraz poznać strzeleckie ABC. To jest dobry fundament na którym można budować. Jeżeli początek masz już za sobą, jeżeli pistolet, karabin oraz strzelba nie są dla ciebie zupełną tajemnicą to możesz myśleć o kolejnym kroku – strzelectwie dynamicznym. Pierwsze twoje kroki w tym kierunku nie powinny być jednak zbyt… dynamiczne. Broń to poważna sprawa, a strzelanie w stresie, pod presją czasu i wyniku, przy całej złożoności zadania które mamy do wykonania na torze, nie należy do łatwych. Dlatego niezbędne jest doświadczenie, które mozolnie zdobywamy z każdym startem. Tu nasuwa się fragment wiersza Tuwima „ruszyła maszyna po torach ospale…” : ) Tak zapewne będzie wyglądał twój początek ale po kilkunastu startach zauważysz u siebie poprawę techniki, skuteczności i szybkości. Trzeba się szkolić, trenować, startować, podpatrywać i podpytywać innych, zobaczyć to i owo na YouTube. Po każdym starcie będziesz widzieć braki, które u każdego mogą być inne. Uważaj, ta zabawa potrafi wciągnąć : )

A teraz trochę praktycznych rad:

Znajdź miejsce dla siebie – masz do wyboru 3 klasy sprzętowe w których możesz startować. Wybierz tę która aktualnie pasuje do sprzętu który posiadasz. Po kilku startach sam zobaczysz co ci najlepiej leży i w której klasie najlepiej się odnajdujesz. Koniec języka za przewodnika bo koledzy (lub koleżanki) chętnie podpowiedzą. Gdy zaczniesz myśleć o zmianie sprzętu lub akcesoriów to będziesz już wiedział czego potrzebujesz. Sprzęt to temat rzeka oraz pierwszy duży problem stojący przed padawanem, dlatego o tym innym razem. Pamiętaj jednak, że to nie sprzęt robi całą robotę. Najlepsi potrafią wygrać zawody strzelając z AKMS saute.

Bądź przygotowany  – używaj wygodnych i optymalnych dla ciebie pasów, kabur oraz ładownic, nie zapomnij o worku zrzutowym. Pamiętaj, że minimalna ilość amunicji, którą musi mieć na sobie zawodnik, nie zawsze jest wystarczająca. Jeżeli szanujesz kolana i łokcie to pomyśl o ich ochronie. Używaj takich okularów które nie parują oraz takich ochronników słuchu które nie przeszkadzają. Ciemne szkła okularów są fajne natomiast nie zawsze pomagają zobaczyć mało widoczne cele na 100 metrach.  Bądź przygotowany na sytuacje awaryjne, a więc zacięcia, niewypały, kończące się baterie. Jeżeli martwisz się o bateryjkę w kolimatorze to ją wymień przed zawodami, żeby nie popsuła ci zabawy. Po zrobieniu toru uzupełnij od razu amunicję. Dobrze jeżeli masz więcej magazynków bo wymienisz tylko puste na pełne – tak jest szybciej i prościej. I jeszcze jedno, zawody to nie jest czas i miejsce na szukanie „zera”. Musisz wiedzieć gdzie trafia twój karabin na 100 metrach lub breneka na 50 metrach, dlatego wybierz się na strzelnicę i przestrzelaj broń. Bez tego położysz nie jeden tor i zawody.

Trenuj manual – dobre opanowanie zabezpieczania broni, wymiany magazynków w pistolecie i karabinie, a w szczególności ładowania strzelby pozwoli tobie oszczędzić cenne sekundy na torze. Jest kilka technik ładowania strzelby które będziesz musiał poznać aby wybrać „swoją”. Z czasem pojawi się pewien „automatyzm” który pozwoli znaleźć w twojej głowie miejsce i czas na inne sprawy, na które warto podczas przebiegu też zwrócić uwagę:) 

Strzelaj tak szybko jak jesteś celny – regulamin LS premiuje szybkie ale też i celne strzelanie dlatego musisz znaleźć swój złoty środek który na każdym etapie twojej strzeleckiej drogi będzie się przesuwał. Nic tobie po szybkości jeżeli ucierpi na tym za mocno skuteczność, jeżeli ceną jaką zapłacisz za dobry czas będzie duża ilość punktów karnych za Charlie, Delty i Missy. Warto się przyłożyć do małych celów na duży dystansach, na bliskich zaś szybkie dublety są bardzo efektowne ale niekoniecznie efektywne. Sprawdzaj podczas treningów na jak szybkie strzelanie możesz sobie pozwolić. Pamiętaj też, że tory są różne. Mogą preferować szybkość lub celność albo jedno i drugie.

Nie biegaj i nie strzelaj szybciej niż myślisz – kontroluj wszystko co robisz na torze, aby zminimalizować ryzyko błędu. Mowa tu o zachowaniu bezpieczeństwa ale też i o wykluczeniu zwykłych pomyłek na torze które często drogo kosztują. Płynne i w miarę bezbłędne przejście toru jest warunkiem udanego przebiegu. W dużej mierze wygrywa ten kto popełnia najmniej błędów. Przy bardzo złożonych torach warto być czujnym i uważnym bo kary za opuszczone lub źle ostrzelane cele potrafią zepsuć wynik.

Planuj swój przebieg – dobrze wykorzystaj czas zapoznania się z torem. Planuj najbardziej optymalny sposób wykonania zadania. Zrób przebieg na sucho pamiętając o wszystkich elementach zadania. Planuj miejsce i czas wymiany magazynków. Pamiętaj o taktycznej wymianie magazynka bo zła wymiana jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących zawodników. Podpatruj jak „robią” tor inni. Błędy polegające na niewłaściwym wykonaniu zadania np pominięcie celów są bardzo bolesne i drogo kosztują.

Analizuj swoje starty – szukaj tych elementów w których jesteś najsłabszy. Nagrywaj swoje przebiegi, porównuj z filmami innych, podglądaj najlepszych. Najlepiej poproś o to kolegę bo nagranie FPP czyli „z głowy” nie pokaże wszystkich twoich mankamentów. Rejestracja video nie jest niezbędna, zwłaszcza na początku twojej przygody z 3GUN, ale w miarę rozwijania skrzydeł może okazać się pomocna. Może pomóc znaleźć odpowiedź na pytania „co jeszcze mam poprawić?” lub „w czym jestem słaby?”.

Kto pyta nie błądzi – jeżeli masz pytania to pytaj nas, pytaj kolegów na zawodach, pamiętaj jednak, że odpowiedź często jest na wyciągnięcie ręki tylko trzeba trochę poszukać. Wiele tematów poruszonych jest na forach strzeleckich http://bron.iweb.pl i http://reshoot.pl/forum/

Bezpieczeństwo – czyli rzecz tu ostatnia ale absolutnie najważniejsza. Nie będziemy jednak w tak krótkim i hasłowym tekście poruszać tego tematu aby go nie spłycać. O tym przy innej może okazji. Regulamin poświęca wiele miejsca opisując zasady obchodzenia się z bronią przed startem, w czasie przebiegu i po przebiegu. Tu każdy szczegół jest ważny więc po raz kolejny odsyłamy wszystkich do jego lektury.

Oczywiście nie poruszyliśmy tu wszystkich spraw i nie próbowaliśmy nawet wyczerpać tematu. Będąc „na samym początku” nie jesteś też w stanie od razu ogarnąć i opanować tego wszystko o czym tu piszemy. Tym bardziej, że nic nie zastąpi doświadczenia które można zdobyć tylko w zawodach. No i musisz też pamiętać, że 3GUN to przede wszystkim wspólna nasza pasja i radocha.

Dobrej zabawy życzy załoga 3GUN LZ : )