3GUN Liga Zachodnia to coroczny cykl sportowych zawodów strzeleckich w wielobroniowej formule dynamicznej. Każda runda zawodów 3GUN LZ jest turniejem indywidualnym, zaliczanym do rankingu rocznego. Zawody rozgrywane są w czterech klasach sprzętowych wg regulaminu „Ligi Sportera”. Działamy nieprzerwanie od 2014 roku, czyli od 11 sezonów.

Jakie były nasze początki? Zaczynaliśmy w czasach, gdy nie było wokół nas zawodów dynamicznych, poza słynną wówczas Ligą Sportera w Podstolicach k/Wrześni. Była za to grupa zapaleńców spotykająca się na zawodach 3GUN LS lub na zawodach dynamicznych różnych, bliżej nieokreślonych, formuł dynamicznych, które bardzo sporadycznie i nieregularnie odbywały się na naszym terenie. Połączyliśmy więc siły jako zawodnicy Sekcji Dynamicznej 3GUN LOK Gorzów, Szczecińskiego Towarzystwa Strzeleckiego, Sekcji Strzeleckiej LOK Międzyrzecz i zanim się obejrzeliśmy, mieliśmy już pierwszy sezon 3GUN LZ za sobą. To był rok 2014. W latach 2015-2016 zawody były organizowane przez 3GUN LOK Gorzów oraz STS Szczecin. Początki były ambitne, chociaż z obecnej perspektywy mogą wydawać się skromne. Zawody 3GUN LZ rozgrywane były wówczas na strzelnicach w Klesnie k/Drezdenka, Szczecinie, Stargardzie, Białogardzie, Żabicach k/Kostrzyna oraz w Wojcieszycach k/Gorzowa. Były to zawody mniej lub bardziej pionierskie, które wiele nas nauczyły, ale przede wszystkim pozwoliły nam wspólnie rozwinąć naszą strzelecką pasję, a nawet przyjaźnie. Większość strzelców, którzy pamiętają 3GUN LZ w latach 2014-2016, strzela z nami do dzisiaj. Powolny, ale stały rozwój tych zawodów w tamtym okresie, angażujący z sezonu na sezon coraz większe siły i środki, wymusił na nas pewne zmiany organizacyjne pod koniec 2016 roku. Zbiegło się to w czasie z problemami obiektowymi, ponieważ w sezonie 2016 wszystkie rundy Ligi Zachodniej musiały się odbyć na gościnnych obiektach w Żabicach, Stargardzie, Białogardzie, Wojcieszycach. Na przełomie lat 2016-2017 cały ciężar organizacyjny wzięli na siebie zawodnicy z 3GUN LOK Gorzów. Od czerwca 2017 roku wszystkie rund 3GUN LZ zaczęły odbywać się w Racławiu k/Gorzowa na strzelnicy KSK Pretor, gdzie liga znalazła swoją stałą bazę. Nieprzypadkowo więc lata 2017-2022 to okres największego rozwoju naszych zawodów. Niestety przebudowa obiektu KSK Pretor zmusiła nas do przeniesienia 3GUN LZ na sąsiednią strzelnicę GTS  B.R.A.S.S. w Racławiu k. Gorzowa, gdzie obecnie działamy. Otworzyło to przed nami nowe możliwości wynikające z potencjału tego imponującego obiektu.

Od roku 2014 Liga Zachodnia bardzo się zmieniła i rozwinęła, ale nadal wspierają ją ci sami strzelcy, którzy byli jej współzałożycielami. Rozwój i potencjał 3GUN LZ dostrzegli nasi liczni sponsorzy, którzy współpracują z nami od wielu już lat. Niektórzy z nich są z nami od samego początku tego niepozornego kiedyś projektu. Od sezonu 2023 Liga Zachodnia wspierana jest przez sponsora tytularnego, warszawską firmę Best Hunters, będącą przedstawicielem wielu światowych marek. Oznacza to, że w sezonie 2023-2024 oficjalna nazwa zawodów 3GUN LIGA ZACHODNIA zmieni się na 3GUN BESTHUNTERS.

W ostatnich kilku latach przybyło nam nowych strzelców. Bardzo podniósł się też poziom sportowy naszych „starych” zawodników, są wśród nich aktualni mistrzowie i vice mistrzowie Polski w 3GUN i IPSC. To oczywiście ich zasługa i praca, ale lubimy pomyśleć, że mamy w tym swój mały udział 😉

pl_PLPolish